Projekt Skutečně zdravá škola

Plníme program skutečně zdravá škola

Občanská iniciativa Skutečně zdravá škola nabídla v prosinci 2014 českým školám a školkám možnost zúčastnit se pilotního programu zlepšování školního stravování. Zájem o pomoc se změnou projevilo 42 škol napříč celou republikou. Naše škola je mezi 15 vybranými a v průběhu března až června 2015 se účastní pilotní fáze aplikace programu Skutečně zdravá škola.

Skutečně zdravá škola je komplexní program zdravého školního stravování. Snaží se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Skutečně zdravá škola pomáhá dětem v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému a úspěšnému životu.

Program pomáhá vytvářet ve školách a školních jídelnách kulturu zdravého stravování. Snaží se, aby školní jídelny nabízely zdravé a chutné pokrmy připravené z čerstvých a sezónních produktů, které nakoupily od místních zemědělců nebo potravinářů. Chce, aby děti nejen zdravě jedly, ale aby o zdravé výživě také věděly vše, co je důležité. Skutečně zdravá škola nastavuje protiklad trendu „fast food = rychlého jídla“, který nebuduje žádný vztah k jídlu a nutí k akceptování nekvalitních a nutričně nevyvážených potravin, nevhodných pro zdraví dětí i dospělých.

 Vizí projektu je, aby Skutečně zdravé školy nabízely dětem jídlo, které je chutné a zdravé. Pomáhaly dětem také získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí. Umožnily svým žákům porozumět vztahům mezi jídlem, které jí, a světem, ve kterém žijí. Děti si ze školy odnášejí základy zdravých stravovacích návyků a důležité informace, díky kterým si v životě dokážou vybrat zdravé a kvalitní potraviny.

 Co musíme udělat, aby se naše škola stala Skutečně zdravou školou? 

Podmínky pro udělení certifikátu Skutečně zdravé školy mají tři úrovně: bronzovou, stříbrnou a zlatou. Každá úroveň obsahuje specifická kritéria, která musí škola splnit.

Kritéria se týkají těchto témat:

  • Angažovanost a kultura stravování
  • Kvalita jídla a místo jeho původu
  • Vzdělávání o jídle a stravování
  • Místní společenství a spolupráce

 

A náš cíl? V červnu letošního roku obhájit bronzový certifikát.

 

Podrobnosti najdete na webu projektu zde.

Rychlé kontakty

Mapa umístění školy v ČR

Základní škola Horní Jelení, příspěvková organizace
Kolářského 414
Horní Jelení, 533 74

E-mail: info@zshj.cz
Telefon: 464 601 235

Další kontakty

Škola On-line

Školní akce

Ukázka dravých ptáků
pondělí 02.10.2023 od 10:15

Další školní akce

sCOOLweb 2016