Exkurze do Všestar

Třídy 4.A, 6A. a 6.B opustily brány naší školy, aby se seznámily s životem lidí v pravěku a v době vlády Římanů.

Vyjeli jsme  ráno 3. května z vlakového nádraží v  Borohrádku, takže naším prvním zážitkem byla už samotná cesta vlakem, na který v dnešní době děti nejsou zvyklé. 

V archeoparku na nás byli dobře připraveni, hned si žáky rozdělili do skupin a začal první program. Čtvrťáci si připravili placky z vlastnoručně umletého obilí, uvařili si kaši a zasvětili se do oblékání v pravěku.

Šesťaci si zkusili brousit kamenné nástroje, obdělávat pole, použít kopí. Prohlédli si neolitický a  eneolitický dům. Podívali se do keltské polozemnice a prohlédli si další pravěké stavby včetně rondelu, studny a mohyl. Zkusili si také hru na pravěké hudební nástroje.Některé z nich byly opravdu zvláštní, ale skutečně existovaly, protože, nejen, že jejich zbytky bývají nalezeny při archeologických výkopávkách, ale používají je dodnes některé přírodní národy a lidé, kteří k nim mají blízko, například australští domorodci.                                      

Velmi zaujal program o římské armádě. Jeho součástí byl "vojenský výcvik" se zbraněmi a štítem.

Neradi jsme opouštěli formaci, ale už jsme museli na nádraží. Někteří si však odváželi suvenýry v podobě pazourkových nástrojů a těšili se, že se tam na nějaký program zase někdy podívají. Nakonec, pro veřejnost jich Archeopark Všestary pořádá během roku poměrně dost.

Fotogalerie k tomuto článku

Mgr. Milada Malá | 03.05.2019 v 14:41

Rychlé kontakty

Mapa umístění školy v ČR

Základní škola Horní Jelení, příspěvková organizace
Kolářského 414
Horní Jelení, 533 74

E-mail: info@zshj.cz
Telefon: 464 601 235

Další kontakty

Škola On-line

Školní akce

Seiferos - ukázka dravců
pátek 27.09.2019 od 10:00

Slavnostní otevření výukové přírodní zahrady
sobota 28.09.2019 od 10:00

Další školní akce

Finalista sCOOLweb 2016