Holocaust v hodinách dějepisu aneb Distanční výuka nás nezastaví

Přes všechny překážky se k naší radosti konala i letos beseda s paní Vidlákovou, pamětnicí holocaustu.

Ano, čtete dobře. Pro tuto úžasnou dámu totiž není problémem ani věk, ani technika, ani jazyky... Takže přes meet vyprávěla o svém životě 9. třídě, 6. B a několika dalším připojeným zájemcům. Protože jsem její vyprávění slyšela a viděla už několikrát, mohu říci, že neustále přidává další informace, obrázky, dokumenty a fotografie.

Jako malá vedla úplně obyčejný život s českými kamarádkami ve školce. Pak ale začala druhá světová válka. Nejprve přišla opatření spočívající na podobných principech jako norimberské rasové zákony. Pro malou dívenku to znamenalo, že nemohla nastoupit do školy, vlastnit kolo, mít domácí zvíře, poslouchat rozhlas, jít do kina, sednout si jinam než na označenou lavičku nebo kdykoli si zajít do obchodu (pro Židy byl vymezen čas až odpoledne). Omezení bylo velké množství, ale byl to jen začátek.

Se žlutou hvězdou na prsou se pak celá rodina musela odebrat do Terezína, kde čekali na odjezd do Osvětimi. Žít v Terezíně nebylo jednoduché, nikdo z jeho obyvatelů však dlouhou dobu netušil, že pak to má být ještě horší... To, že rodina přežila a nedostala se do Osvětimi, bylo vlivem podivuhodných náhod, které byly až příliš překvapivé i pro ni samotnou.

Obvykle její vyprávění skončilo rokem 1945, ale letos paní Vidláková pokračovala a vzpomínala na léta poválečná a dospěla až k roku 1989. To byl rok, kdy poprvé pocítila skutečnou svobodu.

I její poválečný život byl komplikován židovským původem, a to především do roku 1953, kdy i komunisté projevovali antisemitismus. Její rodina se proto pokusila utéci za hranice, ale byli chyceni a uvězněni. Nějakou dobu si pak pobyla v komunistickém vězení a následný život v totalitě pak znamenal kvůli pokusu o útěk mnohá omezení (studijní a pracovní možnosti).

Paní Vidláková se teď věnuje nejenom vnoučatům a pěstování květin, ale také se snaží, aby se nezapomnělo a besedy uskutečňuje i pro studenty v Německu, Rakousku a Švýcarsku.

Fotogalerie k tomuto článku

Mgr. Milada Malá | 19.03.2021 v 23:34

Rychlé kontakty

Mapa umístění školy v ČR

Základní škola Horní Jelení, příspěvková organizace
Kolářského 414
Horní Jelení, 533 74

E-mail: info@zshj.cz
Telefon: 464 601 235

Další kontakty

Škola On-line

Školní akce

Momentálně nejsou naplánovány žádné školní akce.

sCOOLweb 2016