Za pohádkami na Bouzov

V květnu se žáčci z 2.A spolu se čtvrťáky vypravili na školní výlet na hrad Bouzov.

     Velkým přáním druháčků bylo vidět hrad (nejen) princezny Eleny z pohádky Princezna zakletá v čase.  
Druháci měli objednanou klasickou prohlídku hradu s báječnou průvodkyní, která výklad přizpůsobila dětem. Viděli jsme prostory, kde se dříve bydlelo, různá zajímavá zařízení na hradě (výtah na jídlo, telefon, signalizaci pro sluhu,...), zbrojnici, studnu i s jejími tajemstvími a samozřejmě mnoho míst známých z pohádek. Děti byly hradem i výkladem nadšené, měly spoustu zajímavých otázek, na které slečna průvodkyně trpělivě odpovídala a otevřela dětem všechny dveře, které je zajímaly navíc. Místo 50 minutové prohlídky jsme v hradě strávili hodinku a půl.

     Čtvrťáci si užili prohlídku o životě na středověkém hradě. Při ní se dozvěděli, jak se žilo pánům v čase, kdy ještě neexistovalo topení na plyn či elektřinu, jaké účely měly jednotlivé pokoje, jak probíhaly lovy a kdo se jich mohl účastnit. Poslechli si výklad o středověkých zbraních a účastnili se dokonce i pasování na rytíře. Zajímavým zpestřením prohlídky byla i novinka, kterou si průvodci hradu právě na den naší návštěvy připravili. Jednalo se o využití tabletu a 3D reality. Mohli se tak skrz digitální obrazovku podívat, jak vypadala část hradu v dřívějších dobách, kde stála a jak byla členěna místní černá kuchyně. Této části prohlídky se účastnila i reportérka Českého rozhlasu, která udělala i s jednou ze žákyň rozhovor. Celou reportáž si můžete poslechnout na odkazu: https://olomouc.rozhlas.cz/navstevnici-hradu-bouzov-se-mohou-tesit-na-novou-vymozenost-diky-aplikaci-uvidi-8758534 .

     Počasí vyšlo perfektně, na závěr výletu jsme si vyšlápli na blízký kopec Bakule. Procházka to byla vskutku dobrodružná a poněkud zarostlá, ale odměnou nám byl překrásný výhled na hrad Bouzov, Jeseníky, Praděd, Králický Sněžník s pohořím Dolní Moravy a také Krkonoše. 

Fotogalerie k tomuto článku

Mgr. Monika Bláhová | 05.06.2022 v 11:24

Rychlé kontakty

Mapa umístění školy v ČR

Základní škola Horní Jelení, příspěvková organizace
Kolářského 414
Horní Jelení, 533 74

E-mail: info@zshj.cz
Telefon: 464 601 235

Další kontakty

Škola On-line

Školní akce

Ukázka dravých ptáků
pondělí 02.10.2023 od 10:15

Další školní akce

sCOOLweb 2016